top of page
  • Yazarın fotoğrafıYasemin Telli

EMLAK VERGİSİ 2021 İLK TAKSİT ÖDEMESİ BAŞLIYOR


Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin 2021 yılına ait ilk taksit ödemeleri 1 Martta başlıyor. Ödeme dönemi 31 Mayıs’a kadar sürecek.

Gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile geçen yıl gayrimenkul alanlar bu yıl vergi ödeyecek.

Emlak Vergisi Rayiç Değer Üzerinden Ödenecek

Emlak Vergisi değeri, 4 yılda bir toplanan takdir komisyonlarınca belirleniyor. Son olarak 2017’de toplanan komisyonlar, 2018-2021 yılları için değer belirledi.

Belirlenen rakama her yıl yeniden değerleme oranının yarısı ekleniyor. Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 9.11 oldu.

Buna göre, 2021 yılına ait vergi değerleri yüzde 4.55 artış eklenerek bulunacak.

2021 Zam Oranı Yüzde 4,55

Örneğin, geçen yıl evinizin rayiç değeri 220 bin lira olduysa, bunun üzerine yüzde 4.55 eklenerek, 2021 yılına ait değer bulunacak. Meskenin 2021 yılı Emlak Vergisi değeri 230 bin lira olacak.

Bu rayiç değerin üzerine gayrimenkulün türü ve yerine göre belirlenen oranlar ekleniyor. Konutların vergi oranı büyükşehirlerde binde 2, diğer illerde binde 1 olarak hesaplanıyor.

Ödenecek Tutar Şehre Göre Değişiyor

Emlak Vergisi değeri üzerinden, yaşadığınız yere ve sahip olduğunuz gayrimenkulün türüne göre belirlenen oranı hesaplayarak ödeyeceğiniz bedeli bulabilirsiniz.

Örneğin büyükşehir olan İstanbul’da bir ev sahibi rayiç değerin binde 2’sini hesaplarken, Kastamonu’da bir ev sahibi binde 1 üzerinden hesap yapacak.

Büyükşehirde arsası olan binde 6, diğer illerde binde 3 üzerinden hesap yapacak. İşte oranlar:

Yeni Binalar ve Mahalle Olan Köyler İstisna

Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi tahsili 2022 sonuna kadar ertelenmişti.

Yani, bu köylerde yaşayanlar da Emlak Vergisi’nden muaf. Öte yandan satışı yapılan Hazine’ye ait taşınmazlar ile yeni inşa edilen binalar 5 yıl süre ile Emlak Vergisi’ne tabi tutulamıyor.

Evi Geçen Yıl Alanlar Bu Yıl Ödeyecek

Konut, arsa, işyerini elden çıkarmayanlar ile geçen yıl gayrimenkul alanlar 2021’de vergi ödeyecek.

Yani, 2020’de gayrimenkulü olanlar ile 2020’de yeni bir gayrimenkul satın alanlar 2021 emlak vergisini ödüyor.

Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaranlar, bu yıla ait verginin tamamını ödeyecek. Bu yıl ev alanların yükümlülüğü 2022’de başlayacak.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekli maaşından başka geliri olmayanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene veya tek meskende hisseye sahip olmaları halinde (intifa hakkı hali dahil), bu meskene ait vergi ödemiyor.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir.

Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılabilir. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

Pandemi nedeniyle banka şubelerine gitmek istemeyenler bankaların mobil uygulamalarından da bu işlemi gerçekleştirebilir.

Emeklilerde Bu Şartlara Dikkat

Emeklinin bankada, birikimi ya da ikramiyesi nedeniyle faiz geliri varsa vergi ödüyor.

Emekliler ve ev hanımlarının 43 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamıyor.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page