top of page
  • Yazarın fotoğrafıYasemin Telli

MİRAS KALANLAR YÜKSEK MEBLAĞLI BORÇLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR


Üzerinde uzun süre işlem yapılmayan yıllarca bekleyen gayrimenkuller vatandaşlara ileride büyük meblağlı borç olarak yansıyabilir. Vatandaşlar tüm bu süreçten sorumlu olduklarından bu konuda daha dikkatli olmak zorundalar.

Kişiye Kalan Miras Gayrimenkuller Kişinin Sorumluluğundadır

Vatandaşların bu noktada bilmeleri gereken ilk husus; Miras kapsamında kalan gayrimenkullerin takibinin yapılması kişinin sorumluluğunda olması. Size kalan gayrimenkullerin takibi, vergileri ve tüm diğer işlemleri sizin sorumluluğunuzdadır.

Ne Yapılması Gerekiyor?

Vatandaşlar kendilerine ait gayrimenkulleri sorgulayabilir ve nerede kaç m2 arsa, arazisi veya evi varsa görebilirler. Sorgulama işlemleri ile vatandaşlar gayrimenkuller ortak ise , kendi hisse paylarını öğrenebilirler.

Web Tapudan Sorgulama Yapmak için

Web Tapu Uygulamasına giriş yapın. Mobil uygulama yada internet sayfasından sisteme giriş yapılabilir. Giriş ekranına T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrelerinizi girin ve sisteme girişi tamamlayın. Daha sonra burada kişinin üzerine kayılı tüm gayrimenkuller görülebilir.

VERGİ BORÇLARI NASIL ÖĞRENİLEBİLİR?

Web Tapu Uygulamasından kendisine ait olan gayrimenkulleri görenler, daha sonra gayrimenkullerin bulunduğu il ilçe belediye başkanlıklarına giderek yada varsa belediyelerin sitelerinden online vergi borcu sorgulaması yapabilirler.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page